вторник, 2 января 2018 г.

Інтегрований урок української мови та «Я у світі» в 3 класі.

Інтегрований урок української мови та «Я у світі» в 3 класі.

Тема . Антоніми. Спостереження за роллю антонімів у тексті.
             Школа. Основні правила поведінки та обовязки  школярів.
МЕТА:
  • повторити, закріпити і узагальнити знання учнів про слова;
  • поглиблювати знання учнів про значення слів та правильного вживання в вимові;
  • повторити правила поведінки в школі;
  • розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість;
  • підтримувати інтерес до вивчення рідної мови і показати її зв’язок з іншими науками (математики, «Я у світі», природознавства)
  • Формувати комунікативну (уміти формувати власні думки усно, чути і розуміти інших, учитися працювати в парі, групі, оцінювати себе та товариша, формулювати власну думку та позицію),регулятивну (уміти висловлювати власне судження, оцінювати правильність виконання власної роботи), пізнавальну (уміти орієнтуватися у власній системі знань: робити висновки з вивченого раніше, знаходити відповіді на питання, життєвим досвідом та інформацією, отриманою на уроках), предметну (удосконалювати уміння визначати значення слів,  уміння красиво і правильно писати) компетентність.
  • виховувати  культуру поведінки, шанобливе ставлення до старших.
ТИП УРОКУ.  Комбінований.

ВИД УРОКУ.  Інтегрований урок української мови та  «Я у світі».

ФОРМИ І МЕТОДИ.    робота в групах, в парах.

ОБЛАДНАННЯ., презентація, картки оцінювання, план уроку,





.
Хід уроку
І. Організація уроку.

                а)Привітання
                б) Девіз уроку
 Душу і серце в роботу вклади,
Кожну хвилину в душі бережи!
                 в) Очікування
  Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Висловіть свою думку починаючи речення:
«Я чекаю від уроку… .»
«Я хочу щоб урок … .»
  Я також маю своє очікування:
*щоб ви запам’ятали правило, яке ми розглянемо;
*щоб пригадали все про слова    ;
*щоб були активні;
*щоб від уроку отримали лише позитивні емоції.
     Тому пропоную почати наш урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань

                       а)Перевірка домашнього завдання
       На попередніх уроках ми вивчили правила про пряме і переносне значення слів , а також про однозвучні слова і слова що мають декілька значень. І  розглянули що таке синоніми . Сьогодні ми закріпимо даний матеріал і виконаємо невелику індивідуальну роботу.               

    Індивідуальна робота на картках
1.Підкреслити пряме значення слів.
Вплели берези золоті стрічки в свої коси.
У моєї мами золоті руки.
Золото – дорогоцінний метал.
Мав хлопчина добру вдачу і золоте серце.

2. Підкреслити однозвучні слова в реченні.
Був холодний місяць лютий,
Лис ходив голодний , лютий.
Всюди ліз, куди не слід,
Замітав хвостищем слід.
3. Запиши синоніми до слів.
Їжа –
Йти –

                         б)Робота в зошитах
 Дата , класна робота
                          в) Каліграфічна хвилинка
к і  рі   йо  дк ий  ння
  Корінь навчання гіркий, а плід його солодкий.
Визначте скільки букв і звуків у слові корінь.

ІІІ. Оголошення теми уроку
       Скажіть , як ви розумієте дане прислівя.
      Людина навчається протягом життя і на своїх помилках і перемогах. Але перші свої знання вона отримуєте, як ви гадаєте де?
Так це школа. Школа для дитини це наче другий дім. Але в кожного з вас у сімї є свої звичаї та традиції. В школі також є певні правила які повинен знати кожен учень, а також їх дотримуватися.
         Сьогодні ми познайомимося з новою темою з української мови про слова які мають протилежне значення , а також пригадаємо що таке школа і правила поведінки  учнів у школі , які розглядали на уроці «Я у світі».
   А для того нам потрібно вивчати нові теми , повторювати правила. Як на вашу думку для чого?

 ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

                      А) Робота над правилами
                   Памятка для учня
1. Коли заходиш до школи - привітайся, а коли виходиш - попрощайся .
2. В школі не бігай , а  спокійно ходи.
3. Школяр не ображає , а  захищає молодших.
4. Учень повинен бути охайним, а не замазурою.

Зверніть увагу на виділені слова , що вони позначають.
Зробімо висновок, що таке антоніми. (Слова, що мають протилежне значення). Випишіть дані пари слів.

                      Б)Опрацювання правила
Відкриємо підручник на сторінці 46. Прочитаємо правило.

                           Фізхвилинка

                      В)Робота з словником антонімів
Для того щоб краще було використовувати слова-антоніми є спеціальний словник антонімів.

                        Г )  Творчий диктант
До поданих слів  підберіть протилежні за значенням слова.
Відмінник –(двієчник),  невдача ( успіх), позитив –(негатив).

V. Закріплення матеріалу.
                           А) Робота в парах
Зєднай частини прислів’я. Запиши .

Маленьке діло творить                захищай молодших.
Поважай старших                         великі справи.

                            Б)Робота з деформованим текстом.
              Учні повинні знати:
1.На уроці кричи. (на уроці мовчи)
2.Підскакуй за партою.(сиди за партою)
3. Штовхай товариша.       (поважай товариша)
4. Заважай вчителю.      (слухай вчителя)

  Якщо ми будемо гарно ставитись один до одного, то у відповідь отримаємо допомогу. Адже на добро злом не відповідають. І товариші залишаються друзями, а не ворогами.
Якщо ви помітили, то для порівняння ми використали антоніми, а де ще ми вживаємо антоніми.(в математиці , в природі)
 
                  Колективна робота
                Розгадати кросворд
1.Підібрати синонім до слова учень.
2.Багатозначне слово , що пов’язане з словом рука.
3.Слова,що мають близьке або однакове значення, але різне звучання.
4.Антонім до слова праця.
5. Як називається  початок у казках?

V. Підсумок
                 «Мікрофон»
  Чи справдилися ваші очікування від уроку?

VІ. Завдання для допитливих

  Домашнє завдання поділимо на дві частини. С.46 вправа 96. Зєднати речення і записати.  Якщо бажаєте помудрувати то виконайте вправу 97.
VІІ. Оцінювання

     Сьогодні на уроці ви були молодці. Можливо ви мені допоможете і висловите свою думку «Хто на ваш погляд був активним?».
   Я обов’язково врахую вашу думку при оцінюванні і попрошу подати мені щоденники.





Екологічний калейдоскоп «Врятуймо джерело життя!»

Мета: Розширити уявлення дітей про багатства Землі та їх значення у житті людей; розвивати  спостережливість, пізнавальні інтереси,              формувати  екологічне мислення,  виховувати любов до природи, почуття відповідальності за збереження довкілля і природних багатств України.
Ведуча . Я хочу розпочати наш захід з невеликого відео.( відео)
Чи сподобалось вам відео? Чи сподобались вам мальовничі куточки рідного краю?
А тепер іще одне відео.(відео). А чи сподобалось вам це відео?
Чому? Сьогодні наш захід називається «Екологічний калейдоскоп «Врятуймо       джерело життя!»».  Як у іграшковому калейдоскопі , так і в нас будуть міняться різні візерунки, ми дізнаємось більше про природу і проте як її захистити.
Хто є природі одним із ворогів? В природі все взаємоповязано , немає нічого зайвого. Всі рослинки і тваринки. Мошки, мушки, й жучки і павучки і грибочки і бур’яни вони також потрібні в дикій природі. Але людина почала вирішувати що їй залишати, а що знищити. І природа повстає проти людини. Вони кидає крик жалю. Цей крик душі має почути кожен і стати вірним другом природи.
1.  Є у Космосі зорі великі й малі,  
Є холодні й гарячі планети,
 Я – людина, живу на казковій Землі
І пізнати всі мрію  секрети.

2.Земля – наш дім.
 Природа – мати.
 Всі ми на планеті
  Рідні сестри й браття!

3. З чого зроблена наша планета жива?
 Таємниці я хочу відкрити.
 І чому є повітря, вода і трава?
 Всі умови для того,  щоб жити?

 4.Світ – загадка лежить під ногами у нас.
 Форму кулі Земля наша має.
Всередині гаряче ядро, далі газ.
Все тверда оболонка вкриває.

5. Літосфера – це зверху земна є кора.
У заглибинах – водні простори.
 Океанів чотири, озера й моря,
 А на суші – рівнини і гори.

6.Твердь земна розділилась на материки.
 Їх є шість. І цікаво усюди.
Серед вод острови і малі острівки.
Та не скрізь можуть вижити люди.

 7.В Антарктиді мороз, люди там не живуть.
Та й повсюди загрози існують.
 Землетруси й вулкани планету трясуть.
 Урагани й цунамі руйнують.

8.Чим багата Земля? Що там є?
Дуже хочеться знати
. Мінерали, каміння, піски вікові,
 Ще й корисних копалин багато.

 9.А які є копалини? Дивний цей світ.
 І яке вони значення мають.
 Є вугілля, руда,нафта газ і граніт.
В глибинах й на поверхні бувають.


10.Поїзди  мчать по рейках по цілій Землі.
 Все навчилась робити людина.
 Всі багатства земні підкоряє собі,
 Та забула, як в мирі з природою жити.

 11.Добуваєм корисні копалини ми
. Ростимо хліб, дерева і квіти.
 На планеті Земля ми звемося людьми.
 І вчимося в природі цій жити.

Пісня.  Я хочу.
 Я хочу, щоб сонце світило ласкаве,
Купало обличчя у водах Дніпра.
Буяли шовкові, уквітчані трави
І мирно вставала щоранку Земля.
 Я хочу, щоб піснею ранок стрічали
 Багаті поля і зелені гаї,
 Щоб з вирію завжди до нас повертали
 І щастя на крилах несли солов’ї.
 Ми вірим в майбутнє твоє,Україно,
 Говорять сьогодні дорослі й малі.
Бо ти в нас найкраща, бо ти в нас єдина.
 Немає другої такої землі.
 Дівчинка         Я зірвала квітку – вона зів’яла.
 Хлопчик         Я спіймав метелика – він помер у мене на долоні. Разом             Ми зрозуміли – до природи треба торкатись лише серцем.         
Зламана гілка
1.Зламав Івась гілку ясеневу
 І кинув геть, коли награвся нею.
 Веселий він побіг собі додому.
 Вона ж  лежить на гнилищі рудому

 2.В самотині зітхає гілка тяжко.
 Що більш не сяде вже на неї пташка.
 Вже вітерець її не захитає.
 Хитати ще – її не запитає.

3. В її прожилках не бродити соку.
 Не гріти мрію ніжну і високу.
 Івась у ліжку спить, спокійно , тихо.
 Невже не знає він, що скоїв лихо?

 Пісня.  
Ведуча.
Наш екологічний калейдоскоп міняє свій візерунок.  Ви маленькі діти, але кожен з вас може зберегти частинку живої природи. Для цього лише треба дотримуватися певних правил. А чи знаєте ви ці правила? Зараз ми перевіримо. Переглянемо поведінку казкових героїв і знайдемо їх помилки.
(Галявина в весняному лісі. Ростуть квіти , дерева. Чутно спів пташок )
Виходить на галявину Лисиця Аліса і Кіт Базіліо. Кіт тягне за собою шкарабанки.
Лисиця. Яка чудова галявина!
Кіт . Агау-у-у.
Лисиця. Подивись он квіточки! (зриває квіточки, нюхає і викидає)
Кіт. (чухає потилицю і викидає банки) Мяю! (Шукає в кармані цукерку і викидає кучу фантиків)
Лисиця. О я бачу чиєсь гніздечко на дереві.
Кіт . Потрібно його дістати. А раптом там пташенята. Поласуємо!
(Раптом чути крик «Розійдись!». На галявину вибігає Маша)
Маша. (кричить) І-і-і-і. Як тут гарно. Які квіточки. (Збиває гриб ногою і з криком «Розійдись!» вибігає з галявини)
Кіт. Що то було?
Лисиця. Не що , а хто. Маша на прогулянку виходила.
(виходить Бруднуля з рогаткою)
Бруднуля . Привіт! Кого я бачу! Дуже радий! А що ви тут робите?
Лисиця. Прийшли на пікнік.
Бруднуля. Дуже добре! Зараз пташок настріляємо! Юшки наваримо!
Кіт. Треба вогнище розпалити!
Лисиця. Зараз! Де мої сірники? (шукає сірники. Знаходить. Хоче підпалити хмиз).
(виходить Їжак.)
Їжак. Що ви робите? Ану облиште! Діти! Чому ви мовчите? Не дайте загинути лісу!
Ведуча. Які помилки допустили наші герої? (рвали квіти, смітили, шуміли, чіпали гнізда, стріляли пташок, розпалювали вогнище).
Я думаю , що наші герої більше не допустять таких помилок.

Чудова природа, як казка.
Он в небі хмаронька пливе.
Тож бережіть її будь ласка.
Все в неї гарне і живе.
Он квітка полум’ям палає.
І ясне сонечко блищить.
 Чарівна пташечка співає.
Все в дивосвіт прийшло , щоб жить!
Природа -  рідна наша втіха.
 Тож хай вона не знає лиха!

 В Червону книгу ми занесли
 Світ неповторний та чудесний.
 Що поступово вимирає.
Давно рятунку нас благає.
 Діти    Всі ми – господарі природи.
              То ж бережімо її вроду.
Пісня.  Будь природі другом. – 
     
Ведуча .А тепер проведемо гру – тест, та переконаємось на скільки ви себе вважаєте другом природи.
 ГРА-ТЕСТ
1.     Якщо ви  спалюєте листя у дворі, дим від якого забруднює повітря, то почухайте носа.
 2.     Якщо ви не розбиваєте скляних пляшок, не викидаєте пластикові пляшки на землю чи у воду, то погладьте себе по голові.
 3.     Якщо ви розмовляєте з батьками про екологічні проблеми, підніміть дві руки.
4. Якщо ви можете кинути папірець під час прогулянки, візьміть себе за праве вушко.
5. Якщо ви зриваєте квітку без потреби, то візьміть себе за ліве вушко.
6.  Якщо ви посадили хочаб одне деревце або квіточку, плесніть у долоньки.
7.     Якщо болить душа,  коли бачите понівечене дерево, зрубану ялинку, забруднену річку, то покладіть руку на серце.
 8.     Якщо хочете дружити з природою, жити з нею в злагоді і мирі, то візьміть один  одного за руки і підніміть їх вгору.

1. Мені уже чимало літ.
Ходжу я в третій клас.
 Та відкриваю дивний світ.
У кожен день і час.

2.То щось новеньке бачу я.
 То дивне дізнаюсь.
 Така цікава вся Земля.
 Я з подивом дивлюсь.


3.Сині - сині небеса,
Поле, рідний гай.
Усюди диво і краса.
 Дивись і пізнавай!

 Хлопчик4.   Метелика ловити я не хочу.   
               Він – квітка неба, хай живе собі.
                 Хай крильцями барвистими тріпоче,
                 Щоб радісно було мені й  тобі. 

     Дівчинка5.    Я квітку лісову не стану рвати.
                    Її додому я не понесу.
                     Бо вдома їй джмеля не погойдати   
                  І не попити ранками росу.

І ні стеблинку, гілку чи травинку
 Я не ображу – це страшенний гріх.
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх.

6.Річка хай чиста тече.
 Пташеняті підстав ти плече.
Як зрубаємо дерево вмить.
 Поспішімо хоч два посадить.

7.Вміймо природу любити.
Кожній стежині радіти.
 В парку, у лісі, під яром
Цвіту не вирвім задаром.

8. Оберігаймо усюди
Шлях і стежину до гаю.
 Все це окрасою буде
 Нашого рідного краю.

 9.Кожного дня і кожну хвилинку
 Оберігаймо всяку звіринку.
Тільки добра їй потрібно бажати.
 І намагатись не ображати.

10.Право живих на життя поважайте.
 З вдячністю працю тварин зустрічайте.
 Кожна хай зустріч несе відкриття.
 Ціннішого в світі нема,   ніж життя.

11.Люби всіх тваринок.
 Люби цю травичку.
 Дерева з батьками сади невеличкі:
Дубки і осики, берізки та клени.
 Люби, щоб навколо було все зелене

12. Як зійде сонечко і зранку
 Стану радо я на своєму  ганку.
 Заспіваю пісню веселеньку
Про мою найкращу землю - неньку.

Пісня. Рідний край
 Край, де ми народились,
 Ростимо і живемо.
 Батьківщиною ніжно
Із любов’ю зовемо.
 Приспів
Рідний край! ( 2 рази)
Україно наша.
 Різні в світі землі є,
 Але ти найкраща.
І ліси, і долини,
 Ріки, гори і поля.
 Ти, кохана Вітчизно,
 Предків славна земля.
 Приспів
 Щоб могли ми ,українці,
 Жити в щасті і добрі.
Бережімо Україну,
 Захистімо всі її.
Приспів
 Розквітай , земле моя чудова!
 Земле лагідна і нова
. Бо нема ніде такого краю
 Справжнього оспіваного раю

 Ведуча. Бережіть природу, любі діти,
 Бо хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
 А якщо його нема у грудях,
 До природи він байдужим буде.
 Пам’ятаймо про це і я, і ти –
 Маймо в серці зерна доброти.
 Їх у душу сіє вся родина,
 наша ненька Україна.
 Вірні друзі нашої природи – вчителі.
 Сіячі добра на нашій землі.
 Ці зернятка будуть проростати.
 Спів почуєте душі своєї.
 Про природу станете ви дбати.
 Вірним другом станете для неї.


Танок «Це моя Україна»